O baňkování

VÍCE

Baňkování neboli vakuová masáž - kdy ji podstoupit?

Zkusíte baňkování na vaše bolavá záda?

Baňkování je vakuová masáž, která se provádí pomocí skleněných nebo jiných baněk na principu Headových reflexních zón.  Ze zdravotního hlediska ovlivňuje hlavně na lymfatický systém a v praxi je vhodnou kombinací ostatních masáží.

Baňkováním rozumíme přikládání skleněných nádobek, ve kterých je vytvořen podtlak, což způsobí jejich přisátí na pokožku. Baňky se přikládají na určená místa (reflexní zóny, akupunkturní body, ashi zóny) nebo se používají k masáži. Baňky jsou různého tvaru, obvykle kulovitého nebo zvonovitého tvaru, s průměrem otvoru asi 15 - 90mm​​. Efekt baňkování je v regulaci toku krve a qi. Má napomáhat vytažení škodlivin na povrch a jejich vyloučení. Otevírá kožní poty a umožňuje eliminaci škodlivin.

Hlavním cílem léčení odsávacími baňkami je posílit samoléčící síly organismu, dát je do pohybu, aktivizovat a regenerovat celý organismus a zvyšovat jeho výkonnost. V současnosti se baňkování pro svoji nenáročnost a pozoruhodný účinek při léčení mnoha akutních a chronických nemocí dostává znovu do pozornosti lékařů i laiků.

Účinky baňkování se dají shrnout do následujících bodů:

a) zrychluje metabolismus v kůži,                                                                                                                             b) zlepšuje činnost potních a mazových žláz,                                                                                                            c) zvyšuje přísun živin ke tkáni,
b) podporuje regeneraci kůže a zvyšuje její odolnost vůči škodlivinám,
d) pod tlakem stimuluje krevní a lymfatický oběh,                                                                                                  e
) zvýšení sekrece synoviální tekutiny u kloubů,                                                                                                       f) odstraňuje spasmy kolem postiženého kloubu,                                                                                                    g) stimuluje vnitřní orgány,                                                                                                                                           h) zvyšuje peristaltiku a motilitu gastrointestinálního traktu,                                                                                 ch) zlepšuje trávení a vstřebávání živin,                                                                                                                     i) stimuluje nervová zakončení.

Kdy se baňkování používá?

Baňkování se používá na:

kloubní a svalové problémy, problémy horního pletence a hrudní oblasti, bolesti zad, páteře, především u starších osob. Převládající stav dlouhodobý, s vyčerpáním. Stavy diagnostikovány s opotřebením, latinské názvy končící slovem ...artróza (spondylartróza - postižení kloubních spojení páteře, koxartróza - postižení kyčelních kloubů, gonartróza - postižení kolenních kloubů atd.). Baňky aplikujeme v místě obtíží. stavy akutní, zánětlivé stavy, poúrazové stavy. Baňky mimo akutní ložisko, ve směru toku energie, se smyslem odvedení a mobilizace energie od přeplněného ložiska. vysoký krevní tlak, léčení plicních nemocí, dlouhodobé problémy průdušek (dlouho trvající bronchitidy),

Frekvence baňkování je 1 a 2x týdně. Děti do 4 let věku nebaňkujeme, u silnějších a vysloveně obézních klientů hloubkovým účinkem baněk se dostaneme pod tukovou vrstvu a ovlivníme tak jejich bolestivé problémy.

Kdy se baňkování neprovádí?

Děti do 4 let věku,

  • U všech krvácejících stavů (hemofilie, leukemie, zvýšená lomivost kapilár)
  • Na poškozenou kůži  (popáleniny, infekční kožní onemocnění, alergické ekzémy, poranění kůže),
  • U těhotných žen nebaňkujeme podbřišek a dolní bederní oblast,                                        (těhotné ženy někdy raději vůbec nebaňkujeme),
  • Na smyslové orgány,
  • U silně vyčerpaných salebo apatických klientů pouze prázdná metoda a krátkou dobu,
  • Nad křečovými žilami,
  • Úrazy, zlomeniny, křečové žíly, v místech, kde se cévy dostávají přímo na povrch kůže,
  • Těžké otoky,
  • Při srdečních onemocněních, srdečních infarktů,
  • Těžké jaterní onemocnění, cirhóza, ascites,
  • Při tuberkulóze,
  • V opilosti, při nadměrné únavě, hladu,
  • Při psychických poruchách, u neklidných klientů,
  • Při tetanu, vzteklině a jiných křečových onemocněních,

Po baňkování

Aplikace baněk může způsobit zhmoždění a kruhově otisky baněk na kůži, velikost závisí na trvání baňkování a na síle přisátí. Klient by neměl cítit bolest. Za normálních okolností zmizí podlitiny do jednoho týdne. Při silném přisátí se může objevit puchýř. Po ukončení baňkování se doporučuje celou ošetřenou plochu lehce promasírovat (tření, chvění) v toku energie. Po aplikaci mohou nastat lehké závratě a může dojít k poklesu krevního tlaku u starších lidí (nad 50 let věku). Někdy mohou po banky cítit nevolnost neurotičtější a hysteričtější klienti.

Pozitivní účinky baňkování

1. Vliv na kůži

Fyzikální podněty totiž působí přímo na vlasovou cibulku a rozšiřují krevní cévy. Prostřednictvím mírného tahu se zrychluje tkáňově metabolizmus v kůži, zlepšuje se činnost potních a mazových žlázek i kožní dýchání a zvyšuje se přísun živin do tkání. Podstatou léčby baňkami není jen odstranění stagnující staré krve z pokožky, ale také vyčištění kožního povrchu od jedovatých látek.

2. Vliv na svaly

Tah vyvíjený při baňkování, stimuluje kožní kapiláry, což aktivuje funkci krevních cév ve svalech. Rozšíření cév ve svalech usnadňuje průtok krve: tím se odstraní místní stagnace krve, dojde k významnému zlepšení stavu např. u tzv. zamrzlého ramene. Kromě toho se upravuje i lymfatický tok.

3. Vliv na klouby

Jedna z diagnóz, u které je baňkování vhodné a účinné je chronický revmatismus. Pozitivní vliv se projevuje na zlepšení prokrvení kloubu a zvýšené sekreci mezikloubní tekutiny. Baňkování může odstranit i případné svalové spasmy v okolí postiženého kloubu.

4. Vliv na trávicí soustavu

Většina pacientů po baňkování pociťuje hlad. Trávicí orgány, zvláště slezina a žaludek, jsou nejdůležitějším "motorem" organismu. Sací síla lehkého podtlaku v bodech na břiše stimuluje vnitřní orgány, zlepšuje perilstatiku a sekreci i kvalitu trávicích šťáv. Tím se zlepšuje trávení a vstřebávání živin. Baňkování je tedy účinné při chronických onemocněních žaludku a střev a zácpy.

5. Čištění krve

Následkem podtlaku a sání se zlepšuje krevní oběh v tepnách a žilách, dochází při tom k přechodnému vzniku drobných hematomů. Můžeme tak zmírnit kongesci, usnadnit tok krve a zabránit pozánětlivé extravazaci v tkáních. Zlepšení toku krve je tedy nejdůležitějším účinkem této léčebné metody, která se dá úspěšně využít při ošetření zatvrzelých arterií, zmrzlého ramene a pod.

6. Účinky na nervový systém

Baňkování stimuluje kožní senzitivní nervy, dochází i k ovlivnění zón kontrolovaných odpovídajícími nervy. Při ošetřování zad dochází k přímému ovlivnění střední linie (spinálních a parasympatických nervů) a vedle toho sympatické inervace. Dráždění má dobrý vliv nejen na autonomní nervový systém, ale také na různé orgány jimi řízené. Baňkování je účinné u obecných problémů jako chronická bolest hlavy, závratě, malátnost, zmrzlé rameno, únava, a pod., které vznikají v důsledku úzkosti, trápení a tělesné bolesti. Použití baněk je efektivní také u vnitřních chronických onemocnění jako vysoký krevní tlak, neuralgie (bolesti v průběhu nervu) a revmatismus. Zdroj: www.rehabilitace.info